Niestety nie zawsze pomysł na biznes okazuje się trafiony. Zdarza się, że działalność gospodarcza utworzona na bardzo dobrym koncepcie, po prostu nie sprawdza się w praktyce. Niejednokrotnie dochodzi do sporów w zarządzie lub w wyniku błędnych decyzji podmiot przynosi więcej strat niż zysków. W takiej sytuacji konieczna staje się z czasem likwidacja spółki. W tym artykule skupimy się na najpopularniejszym typie czyli spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Od czego zacząć? Czym charakteryzuje się spółka w likwidacji? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Przyczyną rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialności jest podjęcie uchwały wspólników o rozwiązaniu. Nie jest to jednak jedyna. W celu likwidacji spółki konieczne jest udanie się do notariusza i następnie sporządzenie bilansu likwidacyjnego na dzień otwarcia likwidacji. W utworzeniu takiego dokumentu najczęściej pomoże Ci księgowość odpowiedzialna za rachunkowość Twojej firmy. W tym momencie należy ogłosić spółkę w likwidacji w Monitorze Gospodarczym i wezwać swoich wierzycieli do zgłaszania roszczeń, a także poinformować o tym fakcie Sąd rejestrowy. Kiedy jeszcze może dojść do zaistnienia przyczyn postawienia spółki w stan likwidacji?
Więcej informacji znajdziesz na moim kanale – Spółki polskie (opis po kliknięciu)
W przypadku postawienia spółki w stan likwidacji należy zakończyć bieżącą działalność podmiotu. Oznacza to, że powinieneś rozpocząć ściąganie wszelkich wierzytelności, spłacić długi, a także wykluczyć możliwość zawierania nowych umów – wyjątkiem są takie, które służą zakończeniu działalności gospodarczej.
Majątek spółki w likwidacji powinien zostać spieniężony. Pamiętaj, że w trakcie likwidacji wspólnikom nie mogą być wypłacane zyski. Oprócz tego wspomniany majątek nie może zostać podzielony i rozdysponowany pomiędzy wspólników.
Po uchwale wspólników o rozwiązaniu spółki w formie aktu notarialnego i czynnościach likwidacyjnych wspomnianych powyżej, przechodzimy do wskazania likwidatorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ich rolę weszli członkowie zarządu. W niektórych wypadkach jednak umowa spółki bądź uchwała na podstawie, której dochodzi do postawienia spółki w stan likwidacji inaczej regulują ten temat. W takiej sytuacji niejednokrotnie w rolę likwidatora wchodzi sąd.
Tutaj konieczne jest wskazanie art. 277 Kodeksu spółek handlowych. Wedle przepisu do do sądu rejestrowego trzeba zgłosić następująco:
Zdecydowanie prościej jest rozpocząć działalność niż ją zakończyć. Formalności związane z postawieniem spółki w stan likwidacji są niezwykle rozbudowane i w przypadku wielu moich klientów stają się powodem licznych wątpliwości. W przypadku spółki z o.o. w likwidacji – skontaktuj się ze mną! Pomogę Ci z wszelkimi procedurami, a także odpowiem na nurtujące Cię pytania! Umówimy się na spotkanie i zajmę się wszystkim w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Dominika Bonczar