W najbliższej przyszłości polskich przedsiębiorców czekają dość liczne zmiany wynikające z planowanych zmian w ramach Polskiego Ładu. Wedle założeń nowych regulacji mamy płacić niższe podatki. W praktyce jednak wiele firm obawia się zresztą nie bez powodu, że straci na takich zmianach. Wielu klientów zastanawia się więc jaką działalność warto założyć i prowadzić w Nowym Ładzie? Postaram się odpowiedzieć Ci na to pytanie właśnie w tym artykule!
Niestety zapowiadane zmiany w przepisach z perspektywy przedsiębiorcy niekoniecznie można uznać za korzystne. Przykładem jest wyższa składka zdrowotna, gdyż obecnie przedsiębiorcy płacą miesięcznie około 381 zł i większą część tej kwoty odliczają od PIT. W przyszłości składka ma wynosić 9% dochodów z biznesu, a sama ulga zostanie zlikwidowana. Stracą na tym wszyscy oprocentowani 19% podatku liniowego, a także przedsiębiorcy osiągający duże dochody na skali.
Wiele może się jeszcze zmienić, gdyż regulacje nie weszły jeszcze w życie jednak najbardziej rozsądną decyzją dla wielu firm jest prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. Taki zabieg rozważa wielu przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Ponadto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w pewnym stopniu pozwoli uniknąć wyższej składki zdrowotnej.
W nowym stanie prawnym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawną może okazać się jednym z najbardziej korzystnych rozwiązań. Polski Ład stara się wykluczyć wiele rozwiązań dzięki, którym przedsiębiorcy ograniczali koszty po swojej stronie. Dotyczy to m.in. wspomnianej składki zdrowotnej, która obecnie wyniesie 9% od wynagrodzenia dla zarządu spółki z o.o., a także tzw. ukrytej dywidendy. Założenia przyszłej ustawy jasno wskazują, że obecnie nie podlegające żadnym składom ZUS wynagrodzenie zostanie opodatkowane, a sztuczne zawyżanie warunków najmu na umowach ograniczone.
Kluczowa przy Nowym Ładzie będzie optymalizacja wynajmu, który ma zmusić do wprowadzania majątku do spółki bez zawyżonych najmów na umowach. W praktyce nowe regulacje ustawy nie zakazują wynajmowania nieruchomości, maszyn, samochodów czy sprzętu, jednak ograniczy sztuczne zawyżanie warunków najmu na umowach. Ponadto podobny zabieg czeka faktury od firm powiązanych.
Niestety nie. Na ten moment nie należy podejmować jeszcze żadnych decyzji, gdyż ostateczny kształt nowych regulacji poznamy dopiero w najbliższym czasie. Obecnie warto przemyśleć i przeprowadzić dokładne kalkulacje tego, czy np. przekształcenie naszej firmy w spółkę z o.o. jest faktycznie opłacalne. Z jednej strony unikniemy po części na pewien czas wysokich opłat związanych ze składką zdrowotną, ale działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, co jest równoznaczne z innymi kosztami.
Decyzja o rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie powinna być pochopna. Każda działalność gospodarcza wymaga zupełnie innego podejścia i trzeba dokładnie przemyśleć, a w szczególności przeliczyć co jest dla nas najbardziej opłacalne. W tym aspekcie zawsze proponuję moim klientom konsultację. Skontaktuj się ze mną – wybierzemy najbardziej korzystną formę prawną i wspólnie wypracujemy plan działania na kilka najbliższych miesięcy! Przygotujemy również Twój biznes na nadchodzące na zmiany i dopasujemy go do konkretnych przepisów prawnych!
Autor: Dominika Bonczar