W zasadzie jest to pojęcie, z którym powinien się zapoznać każdy wspólnik tworzący daną spółkę. Kapitał zakładowy stanowi bowiem majątek, który wnoszą oni do firmy i może składać się na pieniądze lub inne wartości np. nieruchomości. Wysokość kapitału zakładowego różnić będzie się w przypadku poszczególnych form działalności gospodarczej. Ponadto inaczej prezentują się także terminy, kiedy kapitał zakładowy musi zostać wniesiony do podmiotu. Co to kapitał zakładowy i jakie mity wokół niego funkcjonują? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne na ten temat, właśnie w tym artykule.
Wartość minimalna wysokości kapitału zakładowego w przypadku spółki z o.o. to 5 tys. złotych. Do funkcjonowania spółki niezbędne jest wniesienie funduszy przez wspólników, którzy w następstwie obejmują w posiadanie udziały w podmiocie. Należy zwrócić uwagę na to, że kapitał zakładowy zgromadzony musi być już przed chwilą zarejestrowania spółki, a w umowie podpisywanej przez wspólników powinien znaleźć się w związku z tym odpowiedni zapis. Kapitał zakładowy obejmuje nie tylko środki pieniężne, ale również wartości niepieniężne w postaci wspomnianych nieruchomości bądź m.in. praw autorskich.
Jeśli już mniej więcej wiesz co to kapitał zakładowy, to warto od podstaw przejść do szczegółów. Wiele osób uważa, że powinien zostać wpłacony na początku do spółki i tam pozostać. W praktyce jednak można nim dysponować właściwie od chwili wpłacenia. Nawet jeśli kwota kapitału zakładowego to 100 tys. zł przy spółce akcyjnej, to nie należy traktować tego jako koszt. Środki wniesione na rachunek bankowy podmiotu mogą zostać następnego dnia, a nawet jeszcze tego samego dnia przeznaczone na jakiekolwiek potrzeby spółki, a w tym wypłatę Twojego wynagrodzenia. Nie przewidziano żadnego prawa ani obowiązku, z których wynikałaby konieczność trzymania kwoty kapitału zakładowego w określonej formie lub wysokości. Kapitał ma za zadanie pracować na jej docelową korzyść.
Kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może został wpłacony w formie gotówki do kasy spółki. Konieczne jest jednak spełnienie warunku formalnego w postaci obowiązku utworzenia raportu kasowego. W dokumencie należy zawrzeć informację, że do kasy spółki została wniesiona konkretna kwota i oświadczyć dokonanie czynności do Krajowego Rejestru Sądowego. Od kapitału zakładowego pobierany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%.
W odróżnieniu od spółki z o.o. lub spółki akcyjnej, w przypadku prostej spółki akcyjnej nie występuje kapitał zakładowy, a kapitał akcyjny. Stanowi on odzwierciedlenie wkładów wniesionych w zamian za akcje, które objęte zostają przez akcjonariuszy. Kapitał akcyjny ma nieco inny charakter niż kapitał zakładowy. Jego wysokość wynosi 1 zł i nie wymaga on zapisu w umowie spółki. Ponadto kapitał akcyjny nie jest stały i nie ma wartości minimalnej jak w przypadku m.in. spółki z o.o. Dodatkowo wkłady do prostej spółki akcyjnej będą różnić się w swoich założeniach od wkładów w ramach kapitału akcyjnego spółki.
W takim wypadku proponuję kontakt mailowy. Jeśli masz pytania, prześlij do mnie maila – postaram się w odpowiedzi zasugerować Ci możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie Twojego problemu. Ponadto umówimy się na konsultację i wspólnie opracujemy odpowiedni plan działania z perspektywy prawnej. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Dominika Bonczar